Moja córcia skończyła pół roczku i zaczęłam się zastanawiać do kiedy będę musiała ją karmić w nocy. Nie przeszkadza mi wstawanie, przyzwyczaiłam się, ale jednak w głowie utkwiło pytanie.
Od miesiąca na przemian przepajam ją wodą przegotowaną, bo czasami zjada tak małą ilość jakby po prostu zaschło jej w gardziołku. W upały np. w ogóle wolała pić wodę niż mleko, a herbatki są dla niej bee, zresztą to dobrze, bo przynajmniej pruchniccy nie będzie miała :) Niestety mleko też przyczynia się do powstawania próchnicy, dlatego dobrze jest od maleńkiego dbać o dziąsła, a nocą po 3 miesiącu życia dziecka zacząć przepijać wodą, gdy karmimy mlekiem modyfikowanym.
Niemowlę przez pierwsze 6 tygodni musi być karmione nocą, gdyż jego żołądeczek jest na tyle malutki, że szybko głodnieje. Pobudki są co 3-4 godziny nie dłużej, dlatego nawet gdy maleństwo śpi musimy je nakarmić przez sen bądź delikatnie budząc. Pamiętajmy, aby maleństwo jadło chociaż z delikatnie uniesiona główką, aby nie zachłysnęło się albo przypadkiem zalania mlekiem uszu co może doprowadzić do infekcji. Po nakarmieniu unieśmy maleństwo do pozycji pionowej aby odbiło się po jedzonku.
Po upłynięciu 6-8 tygodni należy maleństwo powoli odzwyczajać od karmienia nocnego powodując, że raz budzi się na karmienie. Takie niemowlę jest już wstanie przespać 6-7 godzin, dlatego warto je przyzwyczajać, ze noce są od spania. Mamy karmiące piersią powinny swoje maleństwa karmić w nocy do 6 miesiąca życia. Po 6 tygodniu przerwa karmienia nocnego może być już co 6-7 h, natomiast dzieci karmione mlekiem modyfikowanym przepajane wyłącznie wodą, ale nie zawsze powodem braku snu jest głód, czasami są złe sny, mokra pieluszka, nie wygodna pozycja, gorąco albo ząbkowanie. Gdy maleństwo wierci się nie bierzmy je od razu na ręce, spróbujmy je uspokoić głaskaniem, bujaniem jeśli macie kołyskę albo pozytywką. Jeśli to nie sprawdzi się to dopiero sięgnijmy po mleko.
Dobrym sposobem na spokojny sen dziecka jest nakarmienie tuż przed zaśnięciem. Po 4 miesiącu można dodać do mleczka kleik, dzięki czemu mleko będzie bardziej zagęszczone i sycące dla żołądka. Można też po dwóch godzinach od zaśnięcia dziecka ponownie je nakarmić przez sen co zwiększy możliwość dłuższego snu i odpoczynku dla brzuszka i ząbków. Niemowlę karmione piersią jedząc przez sen nie trzeba odbijać, bo ciało w czasie snu jest odprężone i nie połyka pęcherzyków powietrza. Wyczytałam, że mleko matki najbardziej sycące jest rano po wypoczynku, wtedy można ściągnąć pokarm i podać je na wieczór, dziecko dłużej prześpi noc.
Czym wcześniej przystąpicie do odzwyczajania dziecka od nocnego jedzenia tym szybciej będzie przesypiać całe noce. Małe dzieci jest łatwiej oduczyć nawyków niż starsze dziecko, dlatego trzeba konsekwentnie i cierpliwie jak najszybciej zacząć działać w tym kierunku. Dużo pomaga rozmowa z maleństwem, należy dziecku tłumaczyć, że jest ciemno, wszystkie dzieci śpią i na nie jest czas snu. Takie dzieci malutkie bardzo dużo rozumieją, nawet gdy wydaje nam się, że tak nie jest.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz