Komary:
Przyciąga je podwyższone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez nas powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu.
Samce komara nie są dla nas zagrożeniem, żywią się nektarem, z kwiatów, natomiast samice wczepiają się w naszą skórę i odlatują dopiero jak nie mogą już przełknąć więcej naszej krwi. Ukąszenie komarzycy działa na nas drażniąco, skóra czerwienieje, puchnie i swędzi. Dobre są na to chłodne okłady, łagodzące żele albo inne środki na bazie panthenolu. W przypadku, gdy ktoś ma alergię warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Dobre jest wapno i leki przeciwhistaminowe, można też wskoczyć pod chłodny prysznic to pomoże nam uniknąć chęci drapania się.
Jak uchronić się?
Sposobów trochę jest i każdy jest na swój sposób dobry, może nie zawsze skuteczny ale warto próbować. W oknach warto zamontować gęste siatki, a dziecięce łóżeczko zabezpieczyć moskitierą. W sklepach możemy dostać tzw. spirale na komary, spraye, sztyfty, elektryczne fumigatory podłączane do gniazdka.
Najlepszą opinią cieszą się preparaty zawierające DEET ( organiczny związek chemiczny grupy amidów, metylowa pochodna benzamidu ). Pamiętajmy, że dobrze jest zmyć się z preparatu przed snem. W przypadku dzieci dobrze jest pryskać na odzież, gdyż w kontakcie ze skórą może mieć zastosowanie alergiczne. Na te natarczywe owady są też domowe sposoby np., olejki eteryczne o zapachu z trawy cytrynowej, goździkowe, z mięty pieprzowej, geranium, lawendowy, bazyliowy i waniliowy. Po zmieszaniu z olejem albo alkoholem można spryskać włosy albo ubranie.
Meszki:
Kolejnym wrogiem człowieka jest meszka, której ślina jest toksyczna i pozostawia po sobie ślad i silną reakcję alergiczną. Od jej ukucia zmiany na ciele mogą pozostawać nawet tydzień. Wiele osób jest uczulonych na meszki, objawia się to wysoką gorączką, bólem stawów, zaburzonym rytmem serca, dreszcze i ukąszenie ma wielkość orzecha włoskiego z czarnym środkiem, wtedy jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. Na te uporczywe gryzonie dobrze jest grubiej ubrać się, zamontować w oknach siatkę i zastosować olejki eteryczne: waniliowy, goździkowy, miętowy itp. jak w przypadku komarów. Aby złagodzić podrażnienie dobrze jest robić okłady z roztworu wody, octu lub sody oczyszczonej. W aptekach również są dostępne specjalne maści.
W przypadku małych dzieci do roku czasu najlepiej chronić je przed specyfikami na komary i meszki, gdyż ich zapach jest toksyczny dla organizmu. Dla małych dzieci najlepiej jest stosować moskitierę i opaski, które dostępne są w aptece, ale też należy nie zakładać je na rączkę tylko umieścić na wózku bądź łóżeczku. Najlepiej unikać z dzieckiem miejsc wilgotnych gdzie mamy do czynienia z wylęgiem komarów i meszek czyli np. parków, lasów, łąki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz