niedziela, 26 stycznia 2014

Bolące brodawki

      

      Często narzekamy na ból brodawek i niestety problem tkwi w karmieniu, gdyż maluszek źle chwyta za brodawkę albo nie może chwycić z powodu płaskich. Nie zniechęcaj się do karmienia na wszystko są sposoby. Aby szybko nasze brodawki wyleczyły się otarć często wietrz je i przemywaj. Można myć je naparem z nagietka lekarskiego albo po prostu swoim pokarmem. Gdy nie ma poprawy skonsultuj się z poradnią laktacyjną. W pierwszych dniach może okazać się, że mamy dużo pokarmu, a maleństwo nie wszystko nam ściąga i mamy miejscami guzki, wtedy dobrze jest przystawiać do tej piersi malca, a jak nie chce ssać to masuj to miejsce i ściągaj pokarm. Domowym sposobem jest okład z kapusty. Pilnujmy aby nie doprowadzić do zapalenia piersi. Poznamy po znacznie cieplejszej od drugiej i zaczerwienienie po całości albo plamę. Wtedy dużo pij wody, odpoczywaj i przystawiaj do tej chorej maleństwo, jeśli nie będzie chciało ssać to ściągaj pokarm i ugniataj otoczkę. Nie ogrzewamy i nie masujemy piersi tylko robimy kapuściane okłady. Można wziąć tabletki przeciwbólowe - Paracetamol lub Ibuprofen. Jeśli nie widzimy po dobie poprawy skonsultuj się z lekarzem, gdyż może trzeba będzie zastosować antybiotyk.

PRZEPIS NA OKŁAD KAPUŚCIANY:

Liście kapusty włóż do lodówki. Jak schłodzi się liście ponacinaj albo ponagniataj i przyłóż do piersi. Pamiętaj, aby liście były całe, ale puściły sok wtedy pomogą ci uśnieżyć ból.



NA PŁASKIE BRODAWKI Polecam:

Po porodzie obmyj brodawki zimną wodą, godzinę przed karmieniem użyj muszle laktacyjne ( Avent, BabyOno, Nuk, Chicco, Medela). Jeśli nie posiadasz ich to może masz nipletki (Avent, Chicco) albo korektor sutka. W ostateczności polecam kapturki. Domowym sposobem, który mi poleciła Położna w Szpitalu i bardzo skutecznym jest jednak Uwaga: zakup strzykawkę 20 ml ( duża ), którą obcinasz w części strzykawki przez którą nabierasz płyny i zamień końce, aby ta część obcięta nie raniła cię. Przed karmieniem zassij strzykawkę do piersi i pozostaw na minutę, po czym zdejmij i przyłóż dziecko do piersi. W ostateczności zakup silikonowe kapturki na brodawki, ale poradź się Pielęgniarki Laktacyjnej jaki rozmiar, gdyż nie są tanie od 30-50 zł  (Nuk, Avent, Medela). Jak widzisz już w czasie ciąży, że masz brodawki płaskie lub wklęsłe to możesz stosować nipletki, ale jeśli masz tendencję do skurczów to odradzam.



ŚCIĄGAWKA:

Julcia skończyła 11 miesięcy :)


      Nasza Kochana Stokrotka 4 dni temu skończyła 11 miesięcy. Jejku jak ten czas szybko leci, jak głupi. Tak się złożyło, że 21 stycznia byłyśmy kontrolnie u lekarza na sprawdzenie czy dobrze przybiera na masie i czy wszystko u niej dobrze. Nasza Kruszynka waży 8460 g, ma dł. 72 cm i stópka 12 cm. Drobniutka jest mimo, że zdjęcia pokazują co innego, ma małą niedowagę 100 g, ale nie jest wychudzona tylko szczupła po rodzicach, bo tłuszczyk ma :) i ogromny apetyt :) Wysoka z niej dziewczynka będzie, bo ma długie nóżki nosi spodenki na rozm. 74, ale bluzeczki i body 68. Jesteśmy też po badaniu bioderek, które są bez zastrzeżeń. Podrosły jej włoski i widać, że wkrótce pojawi się prawa górna jedynka. Niestety przez ten ząbek z powrotem zaczęła jeść w nocy mleczko, a już tak ładnie przesypiała :) Nie mogę na nią narzekać, bo budzi się co 2-3 h zje przez sen i dalej śpi, ale nie chciałabym aby miała problem z próchnicą aczkolwiek możemy nie mieć tego problemu jak pani dr. powiedziała, bo ma tylko dwa ząbki. Od tygodnia również nie może spać ładnie przez uporczywy katar, który jest głównym objawem nadchodzących górnych ząbków i zdarza się że po 5 rano Maleństwo z nami śpi do 8. Za to na apetyt nie mamy co narzekać, bo wszystko ładnie je, ale coś nie bardzo chce w krzesełku do karmienia. Bardzo spodobało jej się chodzenie za rączki, że już odczuwam bóle pleców już nie wspomnę o nogach. Może roczek przedreptać, ale wtedy dopiero zacznie się bieganie za nią, teraz to jeszcze dużo przemieszcza się na czworaka. Uwielbia przeglądać się w lustrze i dzisiaj sama klaskała w dłonie. Tak jej się to spodobało, ze nawet przed zaśnięciem klaskała :) Jesteśmy teraz na etapie " mama" i nikt inny. Trochę to męczy zwłaszcza, gdy chcę jej przygotować posiłek i potrzebuję prawej ręki. Dużo gada po swojemu i złości się jak jej coś zabraniamy albo nie chcemy jej dać tego co chce. Płaczem wymusza chodzenie i branie na ręce. Potrafi sama się zabawić jak jej nikt nie przeszkadza i odciąga od zabawy. Zabawnie gada przez telefon i pilot, ale jak słyszy osobę po drugiej stronie słuchawki to milczy. Od jakiegoś czasu w dzień zasypia nam na huśtawce jak bujamy ją i uwielbia oglądać bajkę " Hotel Transylwania" . Potrafi już ja obejrzeć w całości. Wczoraj ( 25.01.2014) byliśmy na sankach po ogrodzie, ale nie zrobiły na niej wrażenia chyba za mała jeszcze jest aby sprawiało to jej frajdę. Bardzo lubię przyglądać się jej, jest taka słodka i piękna, ciesze się, ze urodziłam taka cudowną dziewczynkę :)

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Karmienie piersią - ciekawostka!

      Pokarm kobiecy zawiera wszystko co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Pierwszy pokarm to tzw. siara, później gęste mleko bogate w substancje odpornościowe i inne białka oraz sole mineralne. Kilka dni później mleko zawiera więcej wody, cukru i tłuszczu. Dzieci karmione piersią dużo rzadziej chorują na ostre infekcje dróg moczowych, zapalenie migdałków, ucha środkowego, infekcji dróg moczowych i biegunki, dzięki składnikom, które sprzyjają dobrym bakteriom i niszczą złe. Gdy mama choruje to niemowlę w pokarmie otrzymuje przeciwciała gotowe do walki z chorobą. Pokarm w piersiach dostosowuje się do potrzeb dziecka, więc nie ma znaczenia czy je krócej czy dłużej, laktacja dosyć szybko stabilizuje się. Laktacja może niekiedy ustać, gdy nieprawidłowo karmimy dziecko, wtedy najlepiej zmienić pozycję karmienia tak aby dobrze ssało. Jeśli maluszek dobrze rozwija się, przybiera na wadze i jest zdrowe tzn, że jest wszystko w porządku. Zazwyczaj gdy dziecko kończy 3 miesiące czas karmienia skraca się i można łatwiej zauważyć rytm swojego dziecka.

niedziela, 19 stycznia 2014

Rośniemy...

     Czasami zastanawiamy się czy nasz maluszek przybiera dobrze na wadze. Niemowlę karmione piersią powinno przybrać na wadze co najmniej 450-500 g miesięcznie w pierwszym półroczu życia licząc od najmniejszej masy ciała po urodzeniu dziecka. W drugim półroczu dziecko mnie przybiera na wadze, ale dzieci karmione piersią mogą ważyć nawet o 2 kg więcej od karmionego butelką. Jeśli dziecko przybiera na wadze mniej, albo widzimy, że często je i zachowuje się jakby nie najadało się, albo nie chce ciągnąć z piersi warto zgłosić się do pediatry dziecięcego albo poradni laktacyjnej aby rozwiązać problem.

sobota, 11 stycznia 2014

Zupa Ogórkowa po 10 miesiącu :)



OGÓREK - nie zawiera zbyt wiele wartości odżywczych, ale warto je jeść ze względu na korzystne działanie trawienia i odkwaszania organizmu. Zawiera sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, biotynę, witaminy: B1, B2, B6, B12, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy i szczawiowy. Nie zaleca się łączenia ogórka z pomidorem, gdyż całkowicie jest pozbawiona witamina C.


Ogórkowa

Składniki:
  • chude mięso z indyk, kurczaka, cielęciny lub królika
  • 1 mała marchewka
  • 1/2 pietruszki
  • mały kawałek selera
  • 1/2 pora
  • koperek
  • mały ziemniak
  • 1 mały ogórek kwaszony
  • łyżeczka masła
  • szczypta pieprzu
  • woda

Przygotowanie

W garnku zagotuj wodę i do wrzątku wrzuć pokrojone w kawałki mięso. Po zagotowaniu drobno posiekaj. Na grubych oczkach tarki zetrzyj wcześniej umyte warzywa: marchewkę, pietruszkę i selera, a pora i ziemniaka drobno pokrój. W drugim garnuszku zagotuj wodę i do wrzątku wrzuć warzywa, szczyptę pieprzu i łyżeczkę masła gotuj 15-20 minut, aż warzywa będą miękkie. Obierz ze skórki ogórka kwaszonego i zetrzyj na tarce małych oczkach. Na małej patelnie na łyżeczce masła podduś ogórka i dodaj do garnka z warzywami., również dodając mięso. Całość zagotuj 15 minut i zupka gotowa. Na koniec posyp koperkiem. 

środa, 8 stycznia 2014

Zupka z kaszą jaglaną po 10 miesiącu :)


KASZA JAGLANA - przede wszystkim to dobre źródło błonnika, witamin PP, B1 i żelaza. Zawiera również w sobie kwas foliowy i witaminę E zapobiegającą niedokrwistości. Nie zawiera glutenu i przyczynia się do leczenia chorób pokarmowych, wątroby i nerek.

Zupka z Kaszą Jaglaną

Składniki:

  • chude mięso z królika, indyka, cielęciny lub kurczaka
  • mała marchewka
  • połowa pietruszki
  • mały kawałek selera
  • 1/2 pora
  • łyżeczka opłukanej kaszy jaglanej
  • natka pietruszki
  • koperek
  • łyżeczka masła
  • woda
  • szczypta pieprzu

Przygotowanie:

W garnuszku zagotuj wodę i do wrzącej wrzuć mięso pokrojone w kawałeczki. Po zagotowaniu drobno posiekaj. Umyte i wyczyszczone warzywa: marchewkę, pietruszkę i selera zetrzyj na grubych oczkach, a pora drobno pokrój. Ponownie zagotuj wodę w garnuszku i wrzuć do wrzątku warzywa. Dodaj pieprz ale bardzo malutko i łyżeczkę masła. Gotuj ok. 15-20 minut na małym ogniu aż warzywa będą miękkie. Dodaj kaszę jaglana i gotuj jeszcze przez 15 minut. Po zagotowaniu dodaj rozdrobnione mięso i posiekaną natkę lub koperek. Jeśli zupka wyjdzie ci za rzadka możesz odlać trochę wywaru i zblenderować. 


poniedziałek, 6 stycznia 2014

Nasza Mała Mikołajka :)



                                                     Nasza Słodka Kochana Mikołajka :)

Czerwony barszczyk po 7 miesiącu dla maluszka :)


BURAK - są pożywne i lekkostrawne. Zwierają duże ilości cukru, pektyn, karetonidów, antocyjanów, kwasów organicznych - jabłkowego, cytrynowego i szczawiowego; witaminy C, B2 i prowitaminy A oraz związków mineralnych takich jak: wapnia, żelazo, potasu, sodu i magnezu. Buraki mają właściwości zasadotwórcze. Witaminy w nim zawarte występują również w młodych liściach i ogonkach buraka z których gotuje się botwinkę. Korzeń buraka zawiera dużą ilość błonnika, dlatego dobrze reguluje pracę przewodu pokarmowego i przeciwdziałającym zaparciom. Burak ma również zastosowanie w leczeniu niedokrwistości wynikającej z braku żelaza, anemii i nadciśnienia tętniczego. Wskazane są przy odwonieniu organizmu i nerwicy.

Czerwony barszcz

Składniki:

  • chude mięso z królika, cielęciny, kurczaka lub indyka 
  • 1 mała marchewka
  • 1/2 pietruszki
  • mały kawałek selera
  • 1/2 pora
  • 1/2 dużego ziemniaka
  • 1/2 buraka
  • natka pietruszki
  • łyżeczka masła

Przygotowanie:

Do wrzątku wrzucam obrane i umyte warzywa oprócz buraka, którego gotujemy w osobnym garnuszku. Gotujemy warzywa ok. 20-30 minut aż będą miękkie. W oddzielnym garnuszku gotuję również mięso wielkości 1/3 dłoni ok. 90g. Po zagotowaniu dodaję mięso do ugotowanych warzyw, dodaję łyżeczkę masła i natkę pietruszki i ponownie chwilę gotuję. 

Pamiętajmy, że gotową zupkę można zamrozić w słoiczku bądź plastikowym pojemniczku i rozmrozić przed podaniem. Jeśli dziecko ma zaparcia można dodać więcej buraka. 

Uwaga! 
Seler może uczulać.

Juluś próbuje sama stać bez trzymanki....


      Nasza Kochana córcia po skończeniu 9 miesięcy za pomocą mebli próbowała wstawać i jej to całkiem dobrze wychodziło, że tą sztukę bez problemu już opanowała. Gdy skończyła 10 miesięcy czyli 15 dni temu próbowała bez trzymania sama stać, co kończyło się szybką reakcją przetrzymania się czegoś albo upadkiem na pupę. Zwinnie drepta nóżkami wkoło stołu, ale czworaczkowanie ma opanowane do perfekcji, zasuwa błyskawicznie między pokojami :) Wczoraj jak byliśmy u znajomych zaskoczyła nas, sama z siebie w czasie zabawy z pozycji siedzącej na dywanie wstała i to bez żadnej pomocy. Jak chciała zrobić kroczka zrobiła bęc :) Cudownie jest podziwiać jak dziecko rozwija się :)

czwartek, 2 stycznia 2014

Zupka brokułowa po 6 miesiącu maluszka :)


BROKUŁ - jest warzywem bogatym w witaminy A, C, B1, B2, PP i sole mineralne takie jak: potas, wapń, żelazo, fosfor, magnez i siarka. Również jest bogaty w beta karoten ( ma go więcej niż marchew) i białko. Dzięki selenowi można ustrzec się rakowi prostaty, a sulforafan walczy z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój wrzodów i raka żołądka. Neutralizuje szkodliwe skutki promieniowania ultrafioletowego.

Zupka brokułowa

Składniki:

  • 2 różyczki brokuła
  • pół ugotowanego żółtka
  • mały ziemniaczek
  • łyżeczka masła
  • woda

Przygotowanie:

W garnuszku zagotuj niewielką ilość wody tak aby pokryła w całości warzywa. Na wrzątek dodaj warzywa i gotuj aż zmiękną na mniejszym ogniu. Po zagotowaniu odlej nadmiar wody i ostaw do przestygnięcia. (Warto jest wodę, którą odlewasz przelać sobie trochę do szklanki, gdyby okazało się, że zupka jest za gęsta. Jeśli tego nie zrobiłaś to nic możesz dodać przegotowaną wodę. ) Dodaj łyżeczkę masła i połówkę żółtka, rozpuść masło i wszystko zmiksuj do uzyskania konsystencji krem. 

Julcia skończyła 10 miesięcy :)


     11 dni temu Nasza Stokrotka skończyła 10 miesięcy. Czas tak leci, że zaskakująco szybko moja kruszynka dorasta i rozwija się. Urosły jej włoski i zanikły jej śmiesznie sterczące włoski na czubku główki. Ładnie radzi sobie ze staniem przy meblach i przemieszczaniem się poprzez przesuwanie. Czasami, gdy nie zorientuje się potrafi przez chwilę stać w miejscu bez trzymania. Przeszłyśmy na rozmiar 74 w całości i stópka ma 11,5 cm. Waży 8,5 kg, jest drobniutka ale apetyt ma nie mały :) Bardzo lubi banany i kaszkę bananową. W dalszym ciągu kłóci się jak coś jej zabraniamy i nauczyła się wymuszać płaczem co chce. My się na to nie nabieramy, ale niestety dziadki ulegają jej urokowi co zakłóca nasze wychowywanie jej. Ząbek żaden nie przybył, ale od 1 stycznia (wczoraj) jest niespokojna, pierwszy raz mi za gorączkowała, a dzisiaj spała tylko 30 minut na cały dzień. Niesforna była i śliniła się, ząbki -  mam nadzieję, że tym razem wyjdzie jakiś, bo serce boli jak widzę jej mękę. Od wczoraj też nauczyła się wreszcie sama chodzić z łóżka nóżkami do dołu, a nie jak zawsze :) Od nadmiaru zabawek, które dostała na gwiazdkę od Mikołaja przestała interesować się nimi, jej świat to książki i wszystko co jest w zasięgu ręki nie nazywające się zabawką :) O dziwo choinkę olała, dopiero od 4 dni usilnie chce ściągnąć bombki i łańcuchy, a tak ukuła się i unikała ją. Zaczęła śmiać się z własnego śmiechu i dalej bije swoje odbicie w lustrze, a z powodu zainteresowania gniazdkami musieliśmy zakupić zabezpieczenia. Słodka z niej dziewczynka, pogodna i wiele wnosi w nasze życie. Ciesze się, że mamy takiego Aniołka i cudownie z nią spędzać każdą chwilę.