Często narzekamy na ból brodawek i niestety problem tkwi w karmieniu, gdyż maluszek źle chwyta za brodawkę albo nie może chwycić z powodu płaskich. Nie zniechęcaj się do karmienia na wszystko są sposoby. Aby szybko nasze brodawki wyleczyły się otarć często wietrz je i przemywaj. Można myć je naparem z nagietka lekarskiego albo po prostu swoim pokarmem. Gdy nie ma poprawy skonsultuj się z poradnią laktacyjną. W pierwszych dniach może okazać się, że mamy dużo pokarmu, a maleństwo nie wszystko nam ściąga i mamy miejscami guzki, wtedy dobrze jest przystawiać do tej piersi malca, a jak nie chce ssać to masuj to miejsce i ściągaj pokarm. Domowym sposobem jest okład z kapusty. Pilnujmy aby nie doprowadzić do zapalenia piersi. Poznamy po znacznie cieplejszej od drugiej i zaczerwienienie po całości albo plamę. Wtedy dużo pij wody, odpoczywaj i przystawiaj do tej chorej maleństwo, jeśli nie będzie chciało ssać to ściągaj pokarm i ugniataj otoczkę. Nie ogrzewamy i nie masujemy piersi tylko robimy kapuściane okłady. Można wziąć tabletki przeciwbólowe - Paracetamol lub Ibuprofen. Jeśli nie widzimy po dobie poprawy skonsultuj się z lekarzem, gdyż może trzeba będzie zastosować antybiotyk.
PRZEPIS NA OKŁAD KAPUŚCIANY:
Liście kapusty włóż do lodówki. Jak schłodzi się liście ponacinaj albo ponagniataj i przyłóż do piersi. Pamiętaj, aby liście były całe, ale puściły sok wtedy pomogą ci uśnieżyć ból.
NA PŁASKIE BRODAWKI Polecam:
Po porodzie obmyj brodawki zimną wodą, godzinę przed karmieniem użyj muszle laktacyjne ( Avent, BabyOno, Nuk, Chicco, Medela). Jeśli nie posiadasz ich to może masz nipletki (Avent, Chicco) albo korektor sutka. W ostateczności polecam kapturki. Domowym sposobem, który mi poleciła Położna w Szpitalu i bardzo skutecznym jest jednak
Uwaga: zakup strzykawkę 20 ml ( duża ), którą obcinasz w części strzykawki przez którą nabierasz płyny i zamień końce, aby ta część obcięta nie raniła cię. Przed karmieniem zassij strzykawkę do piersi i pozostaw na minutę, po czym zdejmij i przyłóż dziecko do piersi. W ostateczności zakup silikonowe kapturki na brodawki, ale poradź się Pielęgniarki Laktacyjnej jaki rozmiar, gdyż nie są tanie od 30-50 zł (Nuk, Avent, Medela). Jak widzisz już w czasie ciąży, że masz brodawki płaskie lub wklęsłe to możesz stosować nipletki, ale jeśli masz tendencję do skurczów to odradzam.
ŚCIĄGAWKA: