środa, 16 października 2013

Kalendarz rozszerzenia diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym.

   

      Dziecku, które pije mleko modyfikowane trochę inaczej rozszerza się dietę, bo już w piątym miesiącu życia, gdyż składniki odżywcze z mieszanek wchłaniają się gorzej. Kaszkę glutenową np. pszenną, mannę podaj w szóstym miesiącu, pamiętaj o rybach. Oczywiście wszystko stopniowo wprowadzamy zwłaszcza gdy dziecko ma alergię.

Mały kalendarzyk żywieniowy: 

od 1 - 2 miesiąca: Maluszek pije wyłącznie mleko modyfikowane początkowe 7 razy od 90-120 ml.

od 3 - 4 miesiąca: Maluszek pije wyłącznie mleko modyfikowane początkowe 6 razy od 130-150 ml.

od 5 miesiąca: Maluszek pije 3 razy mleko modyfikowane po 180 ml i 1 raz kaszkę bezglutenową na mleku modyfikowanym 150 - 180 ml. Dodatkowo dziecko próbuje pierwszy raz 180 ml zupki- papki jarzynowej ( ziemniaczki, włoszczyzna ) z łyżeczką masła, oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek . Można również podać skrobane jabłko lub sok, najlepiej przecierowy od 50 - 100g.

od 6 miesiąca: Dajemy dziecku 3 razy dziennie mleko modyfikowane po 180 ml i 1 raz 180 ml kaszki ryżowej przygotowanej na mleku modyfikowanym. Dodatkowo powinno jeść raz dziennie 180 ml zupy-papki jarzynowej z dodatkiem łyżeczki kleiku glutenowego plus dwie łyżeczki ugotowanego osobno i posiekanego mięsa lub ryby 1-2 razy w tygodniu i łyżka oliwy. Do picia podajemy również przecier owocowy lub sok, najlepiej przecierowy do 150g.

od 7 miesiąca: Podajemy 1 raz dziennie mleko następne po 180 ml z dodatkiem łyżeczki kaszki pszennej i 2 razy mleko następne po 180 ml z dodatkiem łyżeczki kleiku bezglutenowego ryżowego. Jako danie bezmleczne dajemy dziecku 200 ml zupy-papki z połową żółtka co drugi dzień oraz dwiema łyżeczkami posiekanego mięsa lub ryby 1-2 razy w tygodniu, łyżeczką oliwy. Dajemy też 150g kaszki na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy 150g, przecier owocowy albo sok do 150g.

od 8 miesiąca: Podajemy 1 raz dziennie mleko następne po 180 ml z dodatkiem dwóch łyżeczek kaszki zbożowej glutenowej i 2 razy mleko następne po 180 ml z dodatkiem dwóch łyżeczek kleiku bezglutenowego. Przygotowujemy 200 ml zupy-papki z połową żółtka co drugi dzień oraz dwiema łyżeczkami posiekanego mięsa lub ryby 1-2 razy w tygodniu, łyżeczką oliwy. Dajemy też 150g kaszki na mleku modyfikowanym następnym lub deser mleczno-owocowy i do picia przecier owocowy lub sok 150g.

od 9 miesiąca: Maleństwu dajemy 1 raz następne mleko 200 ml z dodatkiem dwóch łyżeczek kaszki zbożowej pszennej i 2 razy mleko następne 200 ml z dodatkiem dwóch łyżeczek kaszki bezglutenowej. Na obiadek 200 ml zupy jarzynowej z połową żółtka co drugi dzień i z trzema łyżeczkami gotowanego mięsa lub ryby 1-2 razy w tygodniu, łyżeczką oliwy z oliwek lub masła. Do tego owoce, kompot albo sok przecierowy 150g, biszkopt.

od 10 miesiąca: Dziecku podajemy 3 razy dziennie mleko modyfikowane 220 ml łączone z kaszką mleczną glutenową lub bezglutenową. Obiad składa się z dwóch dań: 220 ml zupy jarzynowej z kaszą glutenową plus jarzynka z gotowanym mięsem 3-4 łyżeczki lub rybą 1-2 razy w tygodniu i połową żółtka z dodatkiem łyżeczki ryżu albo ziemniaka. Do picia można podawać przecier owocowy lub owoce, kompot albo sok do 150g. Jako małą przekąskę jasne pieczywo, biszkopty i sucharki.

od 11-12 miesiąca: Podajemy naszemu maleństwu 3 razy mleko modyfikowane 220 ml łączone z kaszką mleczną glutenową lub bezglutenową. Obiad z dwóch dań jak w 10 miesiącu. Owoce lub kompot albo sok przecierowy do 150g. Pieczywo, biszkopty i sucharki jako przekąski. Dodatkowo rozszerzamy dietę wzbogacając w całe jajko 3-4 razy w tygodniu, można dziecku dawać twarożek 50g, jogurt, kefir 3-4 razy w tygodniu, plasterek dobrej wędliny np. szynka, pieczone mięso.

      Przy rozszerzaniu diety nie ma co się spieszyć, wiadomo, że chcielibyśmy aby dziecko jadło to co my, bo mleko w zależności od rodzaju nie jest tanie. Bardziej patrzmy na dobro dziecko, takie mleko też ma w sobie wiele wartościowych składników, które wspomagają rozwój dziecka innaczej nie byłoby zalecane. W przypadku dzieci, które mogą być alergikami, bo któreś z rodziców jest alergikiem najlepiej jest wprowadzać nowe smaki z miesięcznym opóźnieniem i stopniowo, aby wyłapać ewentualne alergie. Szczególną uwagę należy zwócić na ryby, które najlepiej wprowadzić po 10 miesiącu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz