poniedziałek, 14 października 2013

Kalendarz rozszerzenia diety dla dziecka karmionego piersią :)


      Kalendarze żywieniowe dla niemowląt już dawno wprowadzono, dzięki nim mamy wiedzą kiedy mogą wprowadzać nowe produkty w jadłospis dziecka. Pamiętajmy mimo karmienia dziecka daniami stałymi nie zapominać o kontynuowaniu karmienia mlekiem, niech stałe posiłki będą dodatkiem do diety, a mleko podstawowym posiłkiem, gdyż jest ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka :)

 Mały kalendarzyk :) :

od 0-4 miesiąca: Malec powinien dostawać wyłącznie mleko mamy na żądanie. Jeśli słabo przybiera na wadze skonsultuj się z lekarzem, gdyż może być tak, że trzeba będzie dokarmiać maleństwo mlekiem modyfikowanym. Ważne jest aby jak najdłużej karmić dziecko swoim mlekiem, dlatego warto jest walczyć o to próbując zmienić pozycję karmienia, może zakupić herbatkę na pobudzenie laktacji, na pewno położna i lekarz pomogą ci :)

od 5 miesiąca: Dajemy dziecku mleko na żądanie, ale jeśli maleństwo będzie mało przybierało na wadze pediatra może wprowadzić rozszerzenie diety, zazwyczaj są to: 180ml zupy jarzynowej ( ziemniak, dynia, marchewka, pietruszka) zagęszczonej łyżeczką kaszki pszennej z dodatkiem łyżeczki oleju lub masła. Na początek można spróbować dać przygotowane słoiczkowe dania np. pierwsza marchewka tzw. pierwsza łyżeczka firmy Gerber, Hipp, Bobovita :) Dodatkowo można podać przecier owocowy, warzywny lub sok 50 ml.

od 6 miesiąca: Dajemy dalej dziecku mleko na żądanie i w dalszym ciągu można karmić tylko mlekiem matki, ale na zlecenie lekarza można wprowadzić zupkę jarzynową i do picia podawać przecier owocowy, warzywny lub sok 50 ml.

od 7 miesiąca: Dajemy mleko mamy na żądanie i rozszerzamy dietę o 180 ml zupy jarzynowej z osobno ugotowanym i posiekanym mięsem ( 2 łyżeczki ), łyżeczką kleiku lub kaszki glutenowej oraz co drugi dzień połówką żółtka. 1-2 razy w tygodniu mięso w zupie można zastąpić rybą. Dajemy też dziecku 150g kaszki lub kleiku zbożowego, można dodać dla smaku utartych malinek albo jabłuszka. Dla ukojenia pragnienia zalecane jest 150 ml soku owocowego, najlepiej przecierowy lub owoce do 150g.

od 8 miesiąca: Dajemy dziecku mleko na żądanie i rozszerzamy dietę o 180 ml zupy jarzynowej z osobno ugotowanym i posiekanym mięsem ( 2 łyżeczki ), kaszką glutenową oraz co drugi dzień z połówką żółtka. Zamiast mięsa 1-2 razy w tygodniu ryba. Można dać też 150g kaszki lub kleiku zbożowego, a do picia podawać sok owocowy, najlepiej przecierowy lub owoce do 150g.

od 9 miesiąca: Dajemy mleko na żądanie i zwiększamy ilość zupki. Można podać dziecku 200 ml zupy jarzynowej z posiekanym mięsem w ilości około trzech łyżeczek, łyżeczką kleiku lub kaszki glutenowej oraz co drugi dzień połówką żółtka. Zamiast mięsa 1-2 razy w tygodniu ryba. Dodatkowo 150g kaszki lub kleiku zbożowego. Do picia sok owocowy, najlepiej przecier lub owoce do 150g. Wprowadzamy coś nowego chrupki kukurydziane.

od 10 miesiąca: Dajemy mleko na żądanie. Rozszerzamy dietę, obiad składa się z dwóch dań: 220 ml zupy jarzynowej ( bez mięsa) z kaszką glutenową, do tego jarzynka z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy w tygodniu) w ilości około trzech łyżeczek ( po posiekaniu), ziemniak lub łyżka ugotowanego ryżu. Kaszkę lub kleik zbożowy z owocami. Sok owocowy najlepiej przecier lub owoce do 150g. Podajemy pieczywo jasne, biszkopty lub sucharki. Pół żółtka do posiłków codziennie.

od 11 miesiąca: Dajemy mleko na żądanie. Podajemy obiad z dwóch dań takie samo jak w 10 miesiącu. Kaszkę zbożową z owocami lub z produktami mlecznymi, np. mlekiem modyfikowanym, także twarożkiem 50g, jogurtem/ kefirem 120-150g - kilka razy w tygodniu. Sok owocowy najlepiej przecierowy lub owoce do 150g. Dajemy całe jajko 3-4 razy w tygodniu, pieczywo, biszkopty i sucharki.

od 12 miesięcy: Dajemy mleko mamy na żądanie. Obiad z dwóch dań: zupka jarzynowa z kaszką glutenową plus jarzynka z gotowanym mięsem lub rybą 1-2 razy w tygodniu, ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem jak w 10 miesiącu. Kaszka albo kleik zbożowy z owocami lub produktami mlecznymi np. twarożkiem, jogurtem, kefirem jak w 10 miesiącu. Sok owocowy najlepiej przecierowy lub owoce do 150g. Całe jajko 3-4 razy w tygodniu. Plasterek dobrej jakości wędliny np. szynka, pieczone mięso. Pieczywo 1-2 razy dziennie, biszkopty.

      To jest przykladowy kalendarz żywieniowy, tak naprawdę każda po konsultacji z lekarzem sama decyduje co kiedy podać dziecku. Najważniejsze aby stopniowo wprowadzać dziecku nowe smaki i wyłapywać ewentualne alergie na jakieś produkty i samej też uważać co się sporzywa jeśli karmisz piersią.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz