sobota, 9 listopada 2013
MLEKO - mamusiu bee!
Mleko, tak się składa, że sama nie lubię! Czemu? Nie lubię produktów mlecznych i tak mam od dziecka, po prostu nie lubię tego smaku. Wyjątkiem jest zimne mleko z płatkami kukurydzianymi. Gdyby moja Julcia nie chciała pić mleka to pewnie bym pomyślała, że może jest alergikiem, ale nie zawsze brak apetytu na dany produkt to alergia! Czasami po prostu dziecku może coś nie smakować, albo przyczyną może być też ból brzuszka :(
Dobrym sposobem na maluszka nie lubiącego mleko jest podawanie produktów zawierających podobe właściwości co mleko czyli np. jogurty naturalne, gdyż nie są sztucznie barwione, nie zawierają dodatków smakowych i konserwantów. To najczęściej te dodatki wzbogacające jogurt uczulają dziecko! Jeśli mimo to dziecko nie będzie chciało jeść jogurtu możesz dodać do niego owoce pokrojone w małą kosteczkę np. banany, jabłuszko albo gruszkę. Jogurty i kefiry są łatwiej strawne, mają dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy, zawierają naturalne probiotyki, regulują przemianę materii, ułatwiają przyswajanie wapnia i fosforu i bogate są w te pierwiastki. Zawierają również cenny potas, witaminy A, D, B12 i kwas foliowy. Jogurt posiada więcej wapnia niż kefir- cenna informacja :) Dziecku można podawać po 10 miesiącu życia.
Serwetka powstaje, gdy przygotowujesz twarożek można ją dodawać do zupy jarzynowej, ogórkowej, barszczu białego lub ukraińskiego. Zawiera wiele cennych składników takie jak: białko, witaminy B1, B2, B6 i duże ilości cukru mlecznego czyli laktozy. Twarożek sam w sobie nie zawiera dużo wapnia, gdyż właśnie zawiera ją powstała serwetka. Można dziecku podawać po pierwszym roku życia.
Lody! Można by pomyśleć, że to przysmak, który dajemy dziecku, gdy na to zasłuży, ale ta informacja, którą napisałam może trochę zmieni wasze myślenie i częściej wasz maluszek zasmakuje. Otóż lody śmietankowe, waniliowe, czekoladowe i orzechowe - wybieraj te mniej słodkie i mocno zamrożone. Lody śmietankowe są znakomite z dodatkiem owoców lub sosem przygotowanym ze świeżych owoców. Maluszek może także jeść lody zimą one też mają w sobie białko i wapno. Można podawać po drugim roku życia.
Kefirowy koktajl, możesz go sama zrobić wystarczy go zmiksować z np. bananem, gruszką, jabłuszkiem albo owocami mrożonymi: truskawkami i malinami. Można podawać dziecku bez miodu po 10 miesiącu, a z miodem po pierwszym roku życia.
Łatwo jest oszukać maluszka zabielając zupki mlekiem lub śmietanką np. jarzynową, kalafiorową, ogórkową, biały i czerwony barszcz oraz krupnik. Najlepiej jest mieszać mleko ze śmietaną, a żeby nie warzyło się, najpierw rozmieszaj z łyżką mąki, a potem powoli wlewać do zupy. Pamiętaj zawsze ponownie zagotuj zupkę. Maluszkowi można podawać po pierwszym roku życia. Warzywa można polewać mlecznym sosem, dzięki temu nawet banalne danie może nabrać smaku. Dwie i pół łyżki mąki pszennej zrumień na jasnozłoty kolor, dodaj dwie i pół łyżki masła lub oleju. Rozprowadź w niej, ciągle mieszając szklankę mleka, dodaj odrobinę soli i soku z cytryny do smaku. Następnie wszystko wymieszaj z dwoma żółtkami doprowadź do wrzenia i odstaw do ostygnięcia. Tak przygotowany sos od razu można polać na potrawę i posypać zieloną pietruszką. Maluszkowi można podać po pierwszym roku.
Czas na mały popis kulinarny i zaserwować dziecku domowej roboty ptasie mleczko, które jest dużo zdrowsze od chociażby torebkowych galaretek. W pięciu łyżkach zimnej i przegotowanej wody namocz dwie łyżki żelatyny, a następnie rozpuść ją ciągle mieszając, na bardzo małym ogniu. Dwie szklanki mleka zmiksuj z serkiem homogenizowanym, dwiema łyżkami cukru i cukrem waniliowym. Dodaj rozpuszczoną żelatynę i odstaw do zastygnięcia. Gdy masa zacznie gęstnieć, ubij ją trzepaczką, przełóż do miseczek i udekoruj owocami. Można podać maluszkowi po 9 miesiącu życia.
Mleko modyfikowane można dodawać do gotowych zupek dla niemowląt, przecierów warzywnych, kaszek ryżowych i pszennych. Dzięki temu wzbogacisz potrawy w wapno. Stosujemy zgodnie z informacją na opakowaniu.
Często podawaj dziecku kaszki mleczno-ryżowe i mleczno-pszenne, gdyż mają mnóstwo cennych składników. Dobrze jest dodawać do nich owoce albo kupować o smaku owocowym. Podajemy je zgodnie z informacją na opakowaniu.
Pamiętaj!!! Wapń i białko są niezbędne do rozwoju organizmu dziecka. Pierwszy pierwiastek pomaga kościom i zębom prawidłowo rosnąć. Natomiast drugi potrzebny jest do budowy tkanek.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz