Jak każda kobietka uwielbia kosmetyki, jedna kupuje tylko podstawowe, a inna ma ich poupychane po szufladach. Ja osobiście uwielbiam kupować perfumy, mam bzika na ich punkcie, że nie mieszczą mi się w szafkach i przechowuje nawet w kartonach :) Żywotność hmm. Zazwyczaj patrzymy na datę ważności na opakowaniu, ale to nie znaczy, że kosmetyk może tyle wytrzymać! Kosmetyki pakowane są próżniowo, by nie dostało się do nich powietrze, a wraz z nim miliony mikroorganizmów, które zaczynają krecią robotę. Tlen nie oddziałuje najlepiej bowiem powodują, że w kosmetykach jełczeją związki tłuszczowe przez co krem albo szminka nieprzyjemnie pachną. Bakterie zaś wydzielają enzymy, które zmieniają konsystencję preparatu. Kosmetykom szkodzi też wysoka temperatura i promienie ultrafioletowe ( uważaj ze stawianiem przy oknie albo obok kaloryfera). Zepsute kremy, mleczka oraz podkłady pocą się tzn. rozdzielają na dwie fazy: olejową i wodną, ale mogą też gazować się czyli samoistnie wyciekają. Mogą też zmienić konsystencję, mieć zjełczały zapach, ciemne punkciki pleśni czy też nalot bądź opakowanie napuchnąć. W przypadku kosmetyków w płynie takich jak mleczka, toniki, szampony, mydeł i płynów do kąpieli oznaką zepsucia jest zmiana koloru, zapachu, zmętnienie, osad albo zdeformowanie opakowania tzw. " opuchnięcie". Używając kosmetyków na bazie ziół osad jest rzeczą normalną, nie jest to oznaka zepsucia :) Perfumy rzadko się psują, ponieważ zawarty w nich alkohol i olejki eteryczne to naturalne konserwanty. Jednak gdy zauważymy zmianę koloru i zapachu należy wyrzucić. Kosmetyki do makijażu można poznać po zmianie struktury - kredki łamią się, pudry i cienie kruszą albo zbrylają w przypadku sypkich. Jak przechowywać prawidłowo kosmetyki aby wydłużyć żywotność? To proste kupuj mniejsze opakowania i najlepiej wyposażone w dozownik. Dokładnie zamykaj opakowania i stawiaj zdala od źródła ciepła. Nie przechowuj ich też w ciepłej i wilgotnej łazience. Najlepsze jest chłodne, suche i ciemne miejsce. W chłodziarce na dolnej półce lodówki możesz przechowywać tylko pomadki i lakiery do paznokci oraz niektóre kremy.
Jak długo można stosować:
- Krem, balsam- od 3 do 12 miesięcy po otwarciu opakowania. Najkrócej służą kremy w słoiczkach, najdłużej w butelkach z dozownikiem. Przedłużysz ich życie nakładając je specjalną szpatułką i dokładnie zamykając opakowanie.
- Preparaty przeciwsłoneczne- do 6 miesięcy tyle zwykle działa zawarty w nich filtr. Wyrzuć z poprzedniego sezonu.
- Mleczko, tonik- do 6 miesięcy. Uwaga mocząc wacik nie przyciskaj do ujścia butelki, dzięki temu nie zanieczyścisz kosmetyku.
- Szminka- do 2 lat po upływie może ważyć się na ustach, ciężko rozprowadzać, zmieniła kolor albo brzydko pachnie. Przedłużysz jej trwałość, gdy usta będziesz malować pędzelkiem.
- Lakier do paznokci- 6 miesięcy, gdy po upływie zgęstnieje można rozcieńczyć specjalnym rozpuszczalnikiem do rozcieńczania lakieru. Nie warto rozcieńczać acetonem będzie odpryskiwać albo zmieni kolor.
- Puder- do 5 lat, będzie ci tyle służył pod warunkiem, że nie wyrzucisz foliowego krążka oddzielającego puder od gąbeczki i dokładnie zamykać opakowanie. Krążek chroni przed kontaktem z tłuszczem i bakteriami. Puder sypki i w kamieniu najlepiej wyrzucić gdy ma grudki i kruszy się.
- Tusz do rzęs- do 6 miesięcy, pozbądź się go gdy zgęstnieje, a na szczoteczce tworzą się grudki. Będzie dłużej służył jeśli po każdym użyciu ściągniesz chusteczką nadmiar tuszu z brzegów spiralki i szczelnie zakręcisz opakowanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz