środa, 10 lutego 2016

Witaminka " D "


       Witaminę D podaje się od narodzin dziecka, ale trzeba to robić pod nadzorem lekarskim, gdyż można ją przedawkować albo może być jej niedobór. Nasza Julcia miała zmniejszoną dawkę witaminy D, gdyż miała małe ciemiączko, ale niestety zmniejszenie dawki nie spowolniło zarastanie, więc wróciliśmy do codziennego podawania. W przypadku niedoboru grozi dziecku krzywica lub wolniejsze zarastanie ciemiączka, natomiast nadmiar powoduje m.in. biegunki, nudności, świąd skóry, a także osadzanie się wapna w płucach bądź nerkach. Jedno jest pewne witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w organiźmie dziecka. Oto parę istotnych faktów o wtaminie D:
  • Bez niej wapń się nie wchłania co powoduje słabe kości i zęby, co w przyszłości grozi ich łamliwość i osteoporozę.
  • Wzmacnia odporność- wspomaga mikrofagi tzn.komórki z grupy krwinek białych, które sprawnie pożerają bakterie.
  • Powstaje w skórze dzięki Słońcu, ale mimo wszystko należy dziecko zabezpieczać kremem z filtrem
  • O dawce wit.D decyduje lekarz, dlatego za nim przystąpisz do podawania skonsultuj ten fakt z lekarzem. Również w przypadku większych dzieci, które w okresie jesienno-zimowym mogą brać wit. D w postaci Tranu lepiej upewnić się czy będzie to konieczne.
Warto wiedzieć pewne fakty, aby rozjaśniły nam dlaczego?

W pokarmie matki jest mało wit. D, dlatego zaleca się jej podawanie. Natomiast w mleku początkowym modyfikowanym, jeśli dziecko codziennie wypije ok. 800 ml to nie ma potrzeby podawania wit.D. W mleku następnym jest trochę mniej wit. D, ale dziecko może już spożywać produkty, które są wzbogacone w Nią :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz